Το πρόγραμμα “Mental Health & Self-Identification Journey” έχει στόχο να συμβάλλει στην ενίσχυση της σχολικής κοινότητας σε ό,τι αφορά την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση για θέματα που σχετίζονται με την ψυχική υγεία στην καθημερινή και την σχολική ζωή. Το πρόγραμμα υλοποιείται με την υποστήριξη του Costas M. Lemos Foundation.
Η δράση «Ενδυναμώνοντας μαθητές της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ΙΙΙ» έχει στόχο να παρέχει σε μαθητές/τριες της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης τη δυνατότητα να προετοιμαστούν βιωματικά για την είσοδο και εξέλιξή τους στη σύγχρονη αγορά εργασίας. Η υλοποίηση της δράσης πραγματοποιείται για 3η συνεχή χρονιά με την υποστήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση, στο πλαίσιο στρατηγικής συνεργασίας με το The Tipping Point.
Το The Hellenic Initiative Australia συνεχίζει την υποστήριξη 10 σχολείων σε νέες περιοχές ανά την Ελλάδα δίνοντας τη δυνατότητα συμμετοχής στο πρόγραμμα σε σχολεία ανά την Ελλάδα.
Το πρόγραμμα “Ανακαλύπτοντας τις Ψηφιακές Εξελίξεις μέσα από τα Επαγγέλματα” έχει ως στόχο να ενημερώσει μαθητές και μαθήτριες, σχετικά με τις νέες τεχνολογικές εξελίξεις, τους τρόπους με τους οποίους αξιοποιούνται σε διάφορες ακαδημαϊκές και επαγγελματικές επιλογές, καθώς και τις δεξιότητες που χρειάζονται να αναπτύξουν μελλοντικά.
Η δράση Profession has no Gender έχει ως στόχο να εμπνεύσει μαθητές και μαθήτριες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ώστε να επιλέξουν το επάγγελμα που τους/τις ενδιαφέρει, χωρίς περιορισμούς φύλου. Υλοποιείται για 3η συνεχόμενη χρονιά σε στρατηγική συνεργασία με την Τράπεζα Πειραιώς στο πλαίσιο του προγράμματος «EQUALL - Για μια Κοινωνία Ισότιμων Ανθρώπων».
Το πρόγραμμα “Μονοπάτια σταδιοδρομίας στον κλάδο της Φαρμακοβιομηχανίας” δίνει για 2η σχολική χρονιά την ευκαιρία σε μαθητές/τριες από 20 σχολεία ανά την Ελλάδα, να ανακαλύψουν επαγγελματικά μονοπάτια του ενδιαφέροντός τους και να γνωρίσουν επαγγελματικές προοπτικές στον δυναμικό κλάδο της φαρμακοβιομηχανίας.
Η δράση “Επαγγελματικές προοπτικές των αποφοίτων ΕΠΑΛ στην βιομηχανία" έχει σκοπό να συμβάλλει στην ενημέρωση των μαθητών/-τριών Επαγγελματικών Λυκείων, σχετικά με τις προοπτικές απασχόλησης στον κλάδο της βιομηχανίας και την προετοιμασία τους για την είσοδό τους στην αγορά εργασίας.
Η δράση “Ανακαλύπτοντας τον κλάδο της Πληροφορικής ΙΙ” έχει στόχο την ενημέρωση και γνωριμία μαθητών/τριών με τον κλάδο της Πληροφορικής και τις προοπτικές απασχόλησης σε αυτόν στη σύγχρονη αγορά εργασίας.
Η δράση “Κοιτώντας το αύριο” απευθύνεται σε μαθητές/τριες σχολείων του Νομού Έβρου και της Περιφέρειας Θεσσαλίας, περιοχών που επλήγησαν από τις πρόσφατες φυσικές καταστροφές. Στόχος είναι η ενδυνάμωση και υποστήριξη των νέων στη διαδικασία διαχείρισης και ανάκαμψης από τις δύσκολες καταστάσεις που βίωσαν.
Η δράση “Σύγχρονη παροχή φροντίδας υγείας” έχει στόχο μαθητές και μαθήτριες να γνωρίσουν επαγγέλματα και προοπτικές απασχόλησης στον Τομέα της Υγείας καθώς και να ενημερωθούν για τις εξελίξεις στον τομέα αυτό.